V dnešnej dobe sa zbytočne mrhá energiou na niečo čo má zanedbateľnú funkciu. Betónové ploty z betónových tvárnic sú toho dôkazom. Človek by sa mal dopredu zamyslieť akú má funkciu a primerane tomu navrhol riešenie. Kedže som permakulturista, snažím sa myslieť na ekológiu a nemrhať energiou a hlavne navrhúť dobre design, ktorý skĺby viacej funkcií dokopy.
U kamaráta som pomáhal so stavbou plota (r.2021). Jednalo sa o plot cez 40m, s viacerými skokmi pre rady tvárnic.
Čo si vyžiadal taký plot.
* vykopať jamy bágrom na základy pod tvárnice (40 x 0,5 x 0,40 m) zeminy
* práca min. 25€/hod.
* zabetónovať: za Tatru piesku (8m3), cement 2 palety
* práca 7 ľudia, 2 miešačky, 1 deň (ušetrenie lowe formou vzájomnej pomoci, ale 25 rezňov padlo)
* na základ išli min. 2 rady tvárnic (40 x 2 x 2 rady) tvárnice 0,5x0,25x0,3m, takže rozvos tvárnic po dĺžke plota na fúriku
* betón do tvárnic
Ďalej som už nepomáhal, a neviem či budú stĺpiky alebo sa bude plot stavať do výšky ďalšími tvárnicami. Takže si môžete pripočítať pletivo + stĺpiky a prácu s montážou.
Multifunkčný gabiónový plotJabbim Album - darhmann@jabbim.skV r.2017 som navrhol gabiónový plot namiesto starého hlineno kamenného 12,5m dlhého a 40cm širokého. Medzi susedovou a našim dvorom je výškový rozdiel niekde až 0,5m. Obsahoval 2 bráničky a má viacej funkcií. Rozhodol som sa ho spraviť z gabiónových košov. Obsahoval 2 skrinky na odkladanie, karisieť ako podpora pre liany. Vešiak na prádlo. Jedna stena meter široká zo sklenených fliaš pre vonkajšiu solárnu sprchu (ešte nedokončená). Odkladací priestor pre náradie (2x1m) som navrhol z doma vyrobeného betónového prefabrikátu aj kvôli výškovému rozdielu pozemkov, aby udržal zeminu odzadu.
Zredukoval som výšku na 1m. Výška je variabilná. Mám na ňom položené kvetináče a pri ňom zasadené liany nech pokryjú celé gabióny. Kvetináče sa dajú vložiť aj dovnútra gabiónu. Gabiónové pletivá sa zmestia do osobného auta takže redukcia nákladnej dopravy oproti betónovému. Na spodok gabiónu (40cm širokého) som nedával žiadne pletivo, čím som ušetril, ale celý plot je 20cm pod povrchom z bokov obsypaný štrkom, aby nehrdzavel od hliny. Medzi gabiónmi som taktiež nedával pletivo ale iba háky. Na metrovej výške nebudú žiadne veľké tlaky. Od susedovej strany som výškový rozdiel pozemku vyriešil položením starých kobercov, aby sa zemina netlačila dovnútra plota medzi kameňe pri daždi. Po 2 metroch som zbetónoval stĺpiky pre karisiete na liany, alebo pre budúce nápady.
Ako výplň som použil kamene zo starého plota a kamene váľajúce sa po dvore a záhrade. Permakultúrne ponaučenie hovorí: Nie je problém veľa slimákov, ale málo indických bežcov. Ešte pred stavbou plota som mal doma hromady kameňov, ale i drobného štrku z búračiek. Pri/po stavbe plota som už mal opačný problém, neni dostatok kameňov :) takže pomohly aj kamene od susedov (prevoz 20m).
Pozn: ak by ste mali veľa drobných kameňov, odporúčam si spraviť drobné koše zo štvorcového pletiva (0,5 x 0,3 x 0,2m) s okami 5x5cm alebo 2x2cm do ktorého si odkladáte tieto kamene. Manipulácia s takým košom je jednoduchšia a dá sa použiť ako podstavec pod IBT nádrže, alebo inak. Potom zistíte, že ste problém s kameňmi vyriešili.
Sumár * 18ks pletiva 1x1m s okami 100x100mm
* 2ks betónové prefabrikáty s výstužou + práca
* 2ks bránička drevená
* Na prácu som potreboval pomoc kamaráta len pre preloženie prefabrikátov. Všetko ostatné si človek spraví sám.
* postavenie meter širokej steny pre sprchu. Pozn. bočné steny sprchy bude 3 dielny paravan z dreva.
* 6ks 3m stĺpiky zo starého skleníka
* práca s kameňmi
Ďalšie benefity a možnostiGabiónový plot meter vysoký nepotrebuje základy ak je zasadený aspoň čiastočne do zeme. Plot nezmrzne. Ak nemáte dostatok kameňov nevadí. Nechajte to na neskôr. Môžete počkať kým niekto v dedine nebude búrať a bude mať veľa nepohľadového kameňa ako odpad. Ako napr. kamarát pri rekonštrukcii podlahy .
Gabiónový kôš sa dá vyplniť aj iným materiálom, napr. drevom. Môžete si z neho spraviť odkladací priestor pre palivové drevo.
Ďalšie výhodySociálny rozmerNamiesto starého zbúraného hlineného plota som si navrhol do nového gabiónového 2 bránky s manipulačnou šírkou 1m ku dvom susedom. Jednak by plnili funkciu toho, že mám prístup k neprístupnej strane domu a opravovať jeho časti bez potreby chodiť dookola cez susedovu vchodovú bránu a záhradu. Jednak je to spôsob ako nadviazať spoločný kontakt a vzájomnú pomoc pri dome. A jednak slúži na udržanie vzťahov napr. cez spoločné grilovačky a pod. Ak je vo dvore aj hydina, a človek by odišiel na dovolenku, môžem požiadať suseda o starostlivosť o zvieratá bez toho, aby som dával kľúče od vchodovej brány.
Ak by mal niekto strach o majetok, je možné si z oboch strán namontovať visací zámok. V prípade, že potrebujem opraviť zadnú časť domu, vždy viem prísť a požiadať suseda nech ju odomkne a po dokončení prác si ju môže zamknúť.
Bránička však bola u jednej susedy odmietnutá, kvôli strachu o majetok a rasizmu z jej strany. Takže mi ostal obmedzený prístup na opravu domu od tejto susedy.
Máme 4 susedov, s ktorými máme spoločné ploty.
Ďalšia suseda si stavala pletivový plot (asi v r.2017), kvôli výbehu svojho psa. Z našej strany do jej záhrady zasahovala čerešňa. Nechcel som odrezať hrubé konáre zasahujúce na jej stranu, aj preto že stále na nich dorástlo dostatok čerešní. Navrhol som jej, že na svoje náklady na mieste toho konára urobím nižšiu bráničku. Odmietla to. Plot neni stále dokončený a na stĺpiky chýba pripevniť pletivo. Žiaľ pes už mal svoje roky a choroby takže pošiel.
Jednak bránička mohla slúžiť ako jednoduchý prístup pri oberaní čerešní. Nemuselo by sa preskakovať plot a zbytočne namáhať s rebríkom.
Po čase sa situácia zmenila, a keď susedovci robili oslavy, nedokončený plot slúžil ako skratka pre donesenie dreva na oheň zo zahrady. Momentálne chovaným sliepkam u nás, bráni mobilný plot. A kedže je plemeno sliepky vybrané tak, že sú prelietavé, je to pre zatiaľ dostatočné riešenie.
U tejto susedy sa mi stalo, že som choval vietnamské prasce a ušli mi k nej do záhrady, kde spravili galibu :) Dnes máme z toho žartovný príbeh.
ZáverStavať ploty majú zmysel, keď majú zabrániť zvieratám, aby neponičili záhradu alebo inak susedov majetok. A je dôležité do nich zakomponovať aj brány, lebo tie slúžia nielen ako funkčný celok ale aj ako mosty na kontakt medzi ľuďmi.
Treba brať do úvahy, že všetci sa meníme časom, a aj priestor ktorý máme v čase rôzne využívame. Raz ho využívame intenzívne, ale za 10 rokov sa situácia zmení.
Treba si spočítať dopredu vynaložený čas a energiu na stavbu, lebo to žerie zbytočne veľa CO2, veľa peňazí na ktoré človek musí zarábať v skurvenej robote pre kapitalistov.
Opakovať sa stavbami plotov po bohatých, čo majú peniaze a nemajú rozum, neni ani ekonomické ani ekologické. Oni ich stavajú, lebo sa ľudí boja. Bojíte sa tiež takto?
Lenivosť robiť ťažkú drinu ma posunula radšej venovať drinu rozvíjaním spôsobov ako si zblížiť cestu k sebe navzájom. V budúcnosti môže ušetriť čas a námahu ani neviete ako. Peniaze takto ušetrené tak nemusíte zarábať a namiesto toho sa môžete vyjebať na nadčasy v robote a ísť si s spriateľmi von zapariť.
Pozn: plot stále ešte neni úplne dokončený, ale momentálne slúži na to čo je dôležitejšie.